Hol hordod a pluszkilóidat? A 4 fő elhízás-típus. Vajon, te melyik vagy?
A hormonháztartásunktól függően 4 alapvető alkatot különböztetünk meg a hasra és a fenékre rakódó zsírpárnák formája alapján. Ezek az alaptípusok keveredhetnek is, vannak átmenetek, de döntően az emberek e négy testalkathoz hasonlítanak.
Nézzük meg a főbb kontúrok alapján, hogy melyik típusra mi a jellemző:
1. MELLÉKVESE TESTALKAT, A STRESSZELŐ TÍPUS
Akiknél a mellékvese dominál, azoknál az elhízáskor a has gyorsan megereszkedik, a bőr hamar kinyúlik, egyre növekvő úgynevezett „stresszpocak” képződik az ölében. A mellékvese termeli a stresszhormont a kortizolt, amely hatására az elhízás a belső szervek, a has belsejében összpontosul. Aggódásra hajlamos, könnyen idegessé válik, gyakran kényszeresen maximalista önmagával szemben is.
E testtípus fő jellemzői: sóvárog a sós ételek után, gyakran felébred éjjel, rosszul bírja a feszített munkatempót, gyakori a lábdagadás és az ízületi gyulladás is. Kimerítő mozgás, lépcsőzés hamar fulladásra készteti. Hajlamos túlgondolni, túlaggódni a dolgokat.
Gyakori ennél a típusnál a magas vérnyomás, az Alzheimer-kór, csontritkulás, allergia és a savas reflux. A hasáról tud a legnehezebben fogyni. ne felüléseket végezzen, hanem általános aerob gyakorlatokat, séta, úszás, egyenletes, nem túl megerőltető mozgásokat. Kiemelten figyeljen a jó testtartásra, a hátizmai erősítésére.
Étkezésben jót tesz neki:
- magas fehérje tartalmú élelmiszerek (3-6 oz fehérje étkezésenként)
- dió, avokádó, sajt, joghurt reggelire
- egyen sok zöldséget naponta, de ne káposztaféléket, mert attól puffad.
- kerülje a csokoládét
2. PAJZSMIRIGY TESTALKAT – A HENGERESEN ELHÍZÓ TÍPUS
A pajzsmirigy alkat elhízásra hajlamos az egész testén egyenletesen. A pajzsmirigy szabályozza az anyagcserét, és a sebességét, amellyel a szervezet elégeti a zsírt. Tehát, ha a pajzsmirigy alulműködik az illető gyorsan elhízik, és nagyon lassan és nehezen tud pluszkilóitól megszabadulni.
E testtípus fő jellemzői: a haj elvékonyodik, szemöldöke kihullik, függőleges bordázottság a körmökön, szénhidrát utáni sóvárgás, mint a kenyér, a tészta és a sütemények. A bőre száraz, vízhiányos, keze lába gyakran hideg.
Az ilyen testalkatnál gyakori a nyak duzzanata, memóriaproblémák, visszeresség és a szívbetegség.
Étkezésben jót tesz neki:
- magas fehérjetartalmú élelmiszerek
- sovány tejtermékek, zsírtalan, bőrtelen húsok
- borsó és káposztafélék, zöldek
- a szója tilos
3. MÁJ TESTALKAT, A „NAGYDOBOS”
Az alkat jellemzője a nagy kiálló hasa, férfiaknál „sörhasnak” néz ki, nőknél gyakran terhesnek látszana, vagyis, elöl hordja a súlyát, ettől hátradől kissé, mint a nagydobos a tűzoltózenekarban. A máj, az epefunkciók nagy hatással vannak a zsíranyagcserére, akinél a máj terhelt az elsősorban a hasra és a felsőtestére hízik, a hasi zsír a bordakosarat is szétfeszíti.
E testtípus fő jellemzői: fejfájás, nyűgös reggel, zsíros bőrviszketés, korpás haj, ízületi gyulladás, puffadás, böfögés, reflux, édesség vagy alkohol utáni sóvárgás.
Az ilyen testalkatnál gyakori a székrekedés, a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, cukorbetegség, emésztési problémák, candidafertőzés.
Étkezésben jót tesz neki:
- alacsony fehérjetartalmú ételek
- rostban gazdag, alacsony zsírtartalmú ételek
- teljes kiőrlésű gabonaételek
- élesztős ételeket kerülje
Életében és étkezésében figyeljen oda a rendszerességre és a megfelelő folyadékbevitelre. Méregtelenítenie évente többször érdemes. Mozgásnál az erőkifejtést, az izommunkával járó sportokat preferálja.
4. PETEFÉSZEK, VAGY „KÖRTE” TESTALKAT
Ez a típus az alsó testtájain hízik el, a has, fenék és combok vastagszanak meg elsősorban. Szokták úgy is mondani, hogy úszógumit, vagy lovaglónadrágot növeszt.
E testtípus fő jellemzői: PMS, erős havivérzés, görcsök, fejfájás, pattanás, bőrproblémák, hőhullámok, csípő és derékfájás, savanyúság utáni sóvárgás, kényszeres nassolás, kedélyingadozás.
Az ilyen testalkatnál gyakori a a stroke, az emlőrák, a miómák, meddőség, endometriózis, PCOD, vastagbélproblémák és epekő. Érdemes rendszeresen méregtelenítenie.
Étkezésben jót tesz neki:
- alacsony fehérjetartalmú élelmiszerek
- nem túl fűszeres és zsíros ételek
- sok zöldség és rostos étel
- kerülje a fehércukros ételeket
Mozgásnál kerülje az ugrásokat, futást, mindent, ami a csípőjét és a térdét igénybe veszi. Jót tesz az úszás, a kerékpározás. erősítse a hasizmait és figyeljen a helyes testtartásra.