Az már régóta nem titok, hogy amit önmagunknak, a saját testünknek gondolunk, nem tudna működni néhány “külsős” nélkül. Minden ember egyedi összetételű mikrobiommal, vagyis batériumokból, gombákból, és egyéb mikroorganizmusokból álló flórával rendelkezik, ezek együtt külön ökológiai rendszert alkotnak bőrünk felületén, és alatta is. Az evolúció során ezek az apró élőlények a viselkedésünket is megtanulták befolyásolni…
A bélflóránk olyan egyedi, mint az ujjlenyomatunk
Eddig nem is sejtettük, milyen óriási hatással vannak szabad akaratunkra kis vendégeink, akikkel legtöbben először a szülőcsatornán áthaladva, 0 perces korunkban találkozunk. Egyedi mikrobiomunk összetételére a későbbiekben is számtalan tényező van hatással a környezetünktől a hobbijainkig, de talán ebből látszik legjobban, milyen komolyan kell vegyük az együttélést ezekkel a mikroorganizmusokkal, akik a születésünktől halálunk utánig(!) velünk vannak. Csak hogy érzékeltessük, hány lakóval számoljunk: minden emberi testet alkotó sejtre 10 mikrobát alkotó sejt jut; testünkben 150-szer több az idegen gén, mint amennyit örököltünk.
A mikrobiomot három részre oszthatjuk, ha tagjainak hozzánk fűződő viszonyát nézzük.
-
Akik hasznot húznak belőlünk de teljes mértékben ártalmatlanok, ezeket nevezzük kommenzalistáknak.
-
Vannak, akikkel az együttélés mindannyiunk számára előnyös, ők a szimbionták. Gondoljunk csak a vastagbelünkben lakó, emésztésünket elősegítő “jó” bacikra.
-
A legrosszabb hírűek a kórokozók (patogének), ők nagy számban veszélyesek az egészségünkre.
Gondoltad volna, hogy az emésztésünk bonyolult ökoszisztéma?
A genetika a mérőműszerek fejlődésének hála az utóbbi években rengeteget megtudtunk lakótársainkról, a leghátborzongatóbb azonban a következő: mivel évmilliók álltak rendelkezésére a mikrobáknak ahhoz, hogy összeszokjanak az emberrel, így megtanulták, hogyan kommunikálhatnak velünk. Számos mikroorganizmus ugyanis képes úgynevezett jelátviteli molekulák kiválasztására, amelyek az emberi agyba jutva befolyásolják a gazda viselkedését, hangulatát, és azt, hogy milyen ételt kívánjon meg.
Prebiotikummal tápláljuk a jó bélflórát, az egészséges emésztésért
Azok a mikrobák, akik tápanyagát az ember számára is egészséges ételek jelentik, egészséges ételeket fognak “rendelni”, vagyis akinek a bélrendszerében ezekből a mikrobákból van több, annak nem kell erőt vennie magán ahhoz, hogy egészségesen étkezzen. Fordítva is igaz: azoknak, akik egészségtelenül táplálkoznak, a bélrendszerükben is az emberre egészségtelen tápanyagokon élő ökoszisztéma található meg.
Mi a megoldás röviden? Figyeljünk beleink tisztaságára, szervezetünk jelzéseire!
Nem is olyan sok idő elteltével a bélrendszerünk mikrobiomja is átrendeződik, így az esetleges nehézségeket okozó átmeneti időszakot követően az egészséges diétából előbb-utóbb szokás válik, majd pedig olyan kiegyensúlyozott étrend, amely boldogságot is okoz.
Az egészséges diétához, méregtelenítéshez ad gyógynövényekkel és prebiotikumokkal segítséget a Naturalhelp Complex!