Tartani semmitől nem kell, ellenben a megelőzéshez szükséges dolgok a legtöbbünknél szokásszinten ott vannak, a személyes higiénia, a kézmosás, az ételek tiszítása, megfelelő tárolása alap. A legtöbb, amit tehetünk azért, hogy még gondolnunk se kelljen a parazitákra, hogy fokozottan odafigyelünk gyermekeinkre, házikedvenceinkre.
Bár ehhez sajnos nincs pontos kutatásunk, szerintem nem lövünk nagyon mellé azzal, ha kijelentem: senki nem gondol szívesen a bélférgekre. Mint minden parazitának, a különféle bélférgeknek is nagyon kötött életciklusuk van, melynek egyetlen célja saját maga továbbfertőzése. A leggyakoribb, emberben élősködő bélféreg, a cérnagiliszta életciklusát megismerve azonnal világossá válik, mit tehetünk ellene, hogyan előzhetjük meg a kellemetlen tüneteket, miért jó a béltisztítás?
Gyakori bélparazita a cérnagiliszta
A cérnagiliszta körülbelül 140 napig él, és az egész életciklusa a gazdájához, vagyis az emberhez van kötve. Miért fontos ez? Más élősködők, például a kutyákat támadó, rendkívül agresszív (azonban nagyon ritka) szívféreg egy bizonyos életszakaszában a szúnyogot használja köztigazdának, vagyis a végleges gazdájába szúnyogcsípéssel kerül. A cérnagilisztának már pete korában is az ember a gazdája, így csak másik embertől is kaphatjuk el.
A cérnagiliszta a belekben lakik, és általában nem sok vizet zavar: a gazda által elfogyasztott táplálékot fogyasztja, és nem lép kapcsolatba vérrel, így nem mutatható ki a fertőzés a vérképből. Petéit a végbélnyílás környékére rakja, amely viszketést okoz: vakarás során a peték a köröm alá szorulva várják, hogy valamilyen úton-módon a szájon át eljussanak egy másik, de leggyakrabban ugyanabba a gazdába. Elsősorban a kisgyerekek veszélyeztetettek, hiszen ők nyúlnak bele gyakran a saját szájukba. Mi hát a megoldás? Rendes időközönként kezet mosni, megtanítani a gyereknek a kézmosás fontosságát, valamint röviden tartani a körmöket. Nem is nehéz!
Nem kell félni, csak odafigyelni a bélparazitákra
Sajnos létezik számos olyan élősködő, amely kezdetben kutyában, macskában, vagy egyéb kisállatban lakik, onnan költözik át az emberre. Figyeljünk kedvenceink egészségére, vigyük őket rendszeresen állatorvoshoz, és máris rengeteget tettünk a baj megelőzéséért. Ha macskánk van, ez csak egy újabb ok rá, hogy ne engedjük kóborolni.
Rendszeres éves béltisztítással sokat tehetünk
Érdemes évente kétszer, tavasszal és ősszel elvégezni egy 30 napos béltisztító kúrát, amiben nem csak a salakanyagoktól, a pangó lerakódásoktól lehet megszabadulni természetes eszközökel, hanem a bélparazitáktól is. Ebben a Naturalhelp Complex verhetetlen!