Az ember beleiben sok élőlény él. Ezek legtöbbje jótékony bélbaktérium, ami segíti az emésztést, ám akad számtalan olyan élősködő, bélféreg, melyek jelenléte legyengíti, megbetegíti a szervezetet. A bélférgek szervezetre gyakorolt hatása kettős: egyszer a megevett tápanyagot fogyasztják, így kevesebb szívódik fel, rendes és rendszeres étkezés mellett is éhezéses tünetek, vitaminhiány-betegségek jelenhetnek meg.
A bélparaziták hatása a szervezetre
A másik hatás ezen élőlények toxinokat termelnek, melyek szintén gyengítik a gazdaszervezetet. A bélparaziták egyidősek, sőt mondhatni régebbiek, mint maga az emberiség, hiszen már az ősidők óta kínozzák az állatvilág nagyobb lakóit, illetve az emberiséget. Régebben nem volt mit tenni ellenük, jelenlétükre csupán a betegségek és a székletben megjelenő elhalt példányok utaltak. A bélférgesség, a bélparaziták okozta tünetek azonban két módon is kezelhetők, illetve a mi a legfontosabb, meg is előzhetők.
Az élősködők, bélparaziták okozta betegségek leggyakoribb tünetei a megváltozott széklet, gyengeség, fogyás, hasfájás, az émelygés,a bélgázosodás, néha láz is.
A bélférgek, bélparaziták főbb típusai hazánkban:
-
gombféreg
-
ostorgiliszta
-
orsóféreg
-
galandfreg
A paraziták ellen legfontosabb a személyes higiénia
Mivel ezek az élősdiek a petéik útján kerülne be a szerveztbe, a rendszeres kézmosás, illetve mindennemű nyers élelmiszer alapos megmosása javasolt. Óriási szerepe van a mellékhelység használata utáni kézmosásnak is, mivel a széklet nagyon fertőző lehet, ezzel ürülnek ki a peték milliói. A higiénia akkor is fontos, ha földdel dolgozunk, vagy állattal, érintkeztünk, simogatjuk, gondozzuk. Az állat, főleg a kutya és a macska nyalogatja magát mindenhol, így a peték az egész testén bárhol előfordulhatnak.
Konyhai higiénia paraziták ellen
Az élelmiszerről a régi trópusi utazók aranyszabálya ma is érvényes: ismeretlen helyen ne együnk, mindent meg kell hámozni és meg kell főzni. Csak mosni nem elég, mert az idegen helyen a víz is lehet fertőzött petékkel.
Húsfélét, halat mindig rendesen el kell készíteni, átfőzni, átsütni, különösen a borsókára hajlamos sertést és a marhahúst. Hazánkban ritkaság, de tengerparti országokban nyers halfélék is lehetnek féreghordozók.
A bélparaziták elpusztítására vannak célzott gyógyszerek, de a kiűzésüket, vagyis hogy ne érezzék jól magukat a szervezetünkben és maguktól távozzanak - gyógynövényekkel és megfelelő táplálkozásal lehet elősegíteni.
A Naturalhelp Complex legfontosabb egyik feladata a paraziták kihajtása.
Nem elpusztítása, hanem kihajtása - ez fontos. Egy teljes, három hónapos kúra alatt nem csak kiürülnek a paraziták, hanem ezalatt az idő alatt a peték és a lárvák is, tehát nem indul új életciklusuk. Épp ezért nem szabad bélparazita gyanú esetén megszakítani, lerövidíteni a kúrát, mert a bent maradó petékből újratermelődnek a káros élősködők.