Szeretjük az állatokat, ez a cikk a felelős gazdiknak szól. A háziállatok, kiváltképpen a kutyák parazitamentsítése kiemelten fontos. Már csak a gazdák saját egészsége érdekében is gondoskodni kell a házikedvencek parazitamentesítéséről.
A kutyák bélparazitáinak veszélyeiről, a férgek terjedéséről sokszor téves vélemények kapnak szárnyra. Gyakorta sajnos a médiában is tévhírek terjengenek, például a kutyapiszok vagy a lakásban tartott kutyák kapcsán.
Valóban átterjedhetnek a bélparaziták a kutyából emberbe?
A rövid válasz: igen. Viszont ez bővebben kifejtve már nem ennyire egyszerű, ugyanis számos tényezőnek együtt kell lennie ahhoz, hogy a fertőzés megtörténjen. A bélférgesség közegészségügyi kérdés. Érdemes odafigyelni a jelekre, mert sokszor nem egyértelmű, fertőzött-e bélféreggel a kutya, vagy sem.
Ha nem látni férget, petét a székletben, akkor nem férges a kutya?
Attól, hogy egy kutya ürülékében nem látni petét vagy bélférget, attól még lehet sajnos az állatban! A fonálférgek például önszántukból sosem nem hagyják el a kutya testét ürülékkel. Csak mikroszkópos vizsgálat mutatja ki érdemben a jelenlétüket, ezért jobb a biztonság kedvéért féregteleníteni, ha fennáll a fonálférgesség gyanúja.
Átterjedhet a bélférgesség a kutyáról az emberre?
Jó hír, hogy közvetlenül nem terjednek át kifejlett bélférgek. A rossz hír viszont az, hogy a féregpeték vagy lárvák egy közbeeső terjesztő által átterjedhetnek. Ismét jó hír, hogy a kutya nem számít közbeeső terjesztőnek – az növény vagy hústermék szokott lenni. Kivételt a székletben lévő peték jelenthetik.
Egy biztos, ha a kutyánk férges lesz, érdemes nagyon odafigyelni a higiéniára. Az emberben is okozhatnak súlyos tüneteket a bélparaziták, jobb ha elűzzük őket idejében, olyan feltételeket teremtünk nekik, hogy eltávozzanak, béltisztítással. Ezt gyógynövényekkel lehet a legkíméletesebben elvégezni, és a parazitamentesítésben a Naturalhelp Complex jó megoldás lehet. Állatoknak azonban ne adjuk.