Ételek, amikről elhitették velünk, hogy egészségesek
Előfordul, hogy feljön egy kis súlyfelesleg vagy nem hagy minket a lelkiismeret-furdalás a mozgásszegény életmódunk és egészségtelen táplálkozásunk miatt. Ilyenkor igazi megváltásnak tűnik egy egészséges köntösbe csomagolt reform élelmiszer.
Mitől olyan bűvös ez a „reform” kifejezés? Mert megnyugtatja a lelkiismeretünket, elhiteti velünk, hogy ami a csomagolás alatt van, az csak is jó lehet nekünk. Pedig ez nem igaz, sőt…
1.Alacsony vagy 0 % zsírtartalmú készítmények (low fat)
Az egyik legnagyobb önbecsapás, ha ilyen készételeket fogyasztunk. A gyártás során az eltávolított zsiradékot valamivel helyettesíteni kell. Ez vagy egy mesterséges adalékanyag vagy cukor. Tehát a csere nem éri meg. „Ha már zsírszegény, eszem is belőle még egyet!” Ugye ismerős mondat? Az ilyen ételek nem hogy előidéznék a fogyást, csak a kalóriák számát növelik, gondoljunk csak a cukrozott gyümölcsjoghurtokra. Ne alapozza erre a diétát!
2.Reggelizőpelyhek, cukrozott műzli
Milyen jól indul ez a nap is! Egy finom, egészséges műzli reggelire és már ezzel is tettünk az egészségünkért. Igen, tettünk, de sajnos nem jót. A reggeli pelyhek igazi tápanyag- és rostszegény kalóriabombák, nem véletlenül bolondulnak érte a gyerekek is. Ezen bizony a tej sem segít. Ha mindenáron műzlit szeretnénk, válasszuk a cukormentes keveréket, vagy még jobb, ha magunk keverjük ki magvakból, natúr pelyhekből.
3.Spenótos tészta
Nem minden jó, ami „zöld”. A spenótos tészta legfeljebb érdekesebbé teszi az ebédet, de az immunrendszert nem turbózza fel. Attól, hogy kicsit meg van színezve a tészta alapvetően ugyanolyan fehér lisztből készült hizlaló táplálék marad.
4.Teljes kiőrlésűnek vagy barnának nevezett pékáruk
Megint egy olyan reformtermék, aminek nagyon könnyű bedőlni. Barna kenyér, mégis puha és ízletes? A család is hajlandó megenni? Igazi főnyeremény! De mégis mennyi rostot tartalmaz? Éppen csak a látvány kedvéért szórták meg egy kis pehellyel vagy tényleg megvan a 2 g rost egy szeletben? Sajnos gyakori, hogy a barna színt színezőanyaggal, leggyakrabban malátával, vagy épp egy kis kávéporral (!) érik el. Kérdezze meg a pékségben, ne engedje becsapni magát ezzel a „barnakenyér” szöveggel!
5.Organikus és bio kekszek, tészták, szószok
Ön is szokott bio élelmiszert vásárolni? Sem az organikus, sem a bio jelölés nem jelenti azt, hogy ezekkel az élelmiszerekkel nem terhelheti a szervezetét. Attól, hogy a hozzáadott cukor, olaj vagy búzaliszt bio gazdálkodásból származik, attól még ugyanúgy hizlal.
Ne hagyja a lelkiismeretét becsapni, ezek sem egészségesebbek:
- éttermi gyümölcsturmix (általában cukros, aromás szirupokkal teszik még ízletesebbé)
- ízesített víz édesítőszerrel (ha túl gyakran issza, előbb-utóbb jó kis hasmenést tud okozni)
- „gyári” salátaöntet (tele van cukorral, olajokkal)
- előre csomagolt majonézes szendvics (benzinkutas szendvics)
- fehérjeszelet, ha több, mint 200 kalóriát vagy 8 g cukrot tartalmaz
Van azért kivétel is ebben az átverős reform bizniszben! Egy paleo csoki jó választás a délutáni nassolásra! A paleo termékek ugyanis nem tartalmazhatnak finomított cukrot, lisztet, mesterséges adalékokat.
A legjobb megoldás azonban, ha megpróbálunk az ízfokozókkal, cukorral telepakolt finomságokon kívül valami más örömforrást keresni. Itt a tavasz, a kirándulások, a feltöltődés, romantikus séták ideje!