A gyerekeink táplálékigénye részben más, mint a miénk: a fejlődő szervezetnek több energiára van szüksége például és az anyagcseréjük is gyorsabb, részben ennek köszönhető az is, hogy a gyerekek általában édesszájúak – vagyis sóvárognak gyorsan lebomló szénhidrátok, édességek után. Gyerekeink esetében sokkal fontosabb a helyes táplálkozási szokások kialakítása, mint méregtelenítési kísérletekbe fogni, kétes eredményekkel. Aranyszabály: mindenről kérdezzük meg a gyerekorvost!
Gyereknek lenni óriási munka: a legtöbb dolgot ekkor tanulja meg az ember a világról. Móricz Zsigmond szavaival élve erről a felismerésről az Életem regénye c. önéletrajzi művének zárásában: "Tízéves koromig több történt velem, mint azóta ötven év alatt”. Szülőként pontosan tudjuk, mekkora felelősséggel a birtokunkban hozunk meg döntéseket gyerekeink életével kapcsolatban, azonban lehet, hogy bizonyos problémákról csak utólag derül majd ki, hogy megelőzhetők lettek volna. A neveltetésben gyökerező táplálkozási és testképzavarok pontosan ilyenek.
Az evés a felnövő gyerek számára soha nem lehet stresszforrás!
Mit gondolna, ha azt hallaná tőlünk, hogy “mérgek” vannak benne? Hogyan magyarázzuk el neki ezek után, a rovarirtó micsoda? Ízérzékelésünk is változik, ahogy felnövünk. Lehet, hogy a gyerek az általa legjobban gyűlölt ételt húsz év múlva szeretni fogja, akkor viszont egészen biztosan nem, ha kínkeservesen ráerőltetjük. Mi tudjuk, hogy mennyi finom és egészséges étel közül lehet választani, a mi felelősségünk abban áll, hogy a gyerek is megtanulja ezt, és később önmagától is az egészséges élelmiszerek után nyúljon.
Tanítsuk meg rá, hogy fogyasszon feldolgozatlan élelmiszereket!
Magyarázzuk el, hogy mennyire fontosak a rostok! Tudjuk, ez nem könnyű, hiszen a gyártók a gyerekeknek szánt édességeket, italokat, élelmiszereket túlcukrozzák, ízfokozókkal, ételfestékekkel teszik vonzóvá, rejtett zsírtartalommal omlósabbá, és még sorolhatnám a trükköket. Nehéz elmondani azt is “ha mindenki” azt eszi, neki miért jobb ha nem.
A legjobb méregtelenítés gyereknek az aktív mozgás
Találjuk meg számára azt a sportot, ami megszeretteti vele az aktív életmódot! Szokja meg, hogy nem csak akkor kell inni és enni, ha már rettentő éhes, nézzünk utána együtt mindennek az emésztőrendszer működésével kapcsolatban, neveljünk belőle nyitott, érdeklődő, odafigyelő, gondos, egészséges, igényes felnőttet!
Örökölhető dolgok, hajlamok
Mi akkor méregtelenítünk, ha nem érezzük magunkat jól a bőrünkben, ha sok vörös húst ettünk, ha több alkoholt fogyasztottunk a kelleténél, vagy ha az utóbbi időben több édességet vásároltunk saját magunknak a saját magunk által megkeresett fizetésünkből. Nem a belső problémára való hajlam az elsődlegesen öröklődő dolog, hanem a szülő, a környezet rossz viselkedési mintája.
Nem a kisgyerek tehet róla
Egy gyerek ritkán esik ilyen hibákba, hiszen nem iszik, és nem veszi magának sem a vörös húst, sem a csokit, ráadásul mivel az anyagcseréje is szaporább, kisebb küzdelem árán tud akár túlsúlytól is megszabadulni. Nekünk az a dolgunk, hogy megelőzzük a problémákat, a gyerekorvosé, védőnőé pedig az, hogy ha megtörtént a baj, szakértelemmel segítsen.
Ha a gyerek beteg, vigyük orvoshoz, ne méregtelenítsünk házilag! Tartsuk be a szakértő utasításait! Bármilyen, méregtelenítéstől remélt célnál sokkal fontosabb, hogy a megfelelő alapokat fektessük le a gyerek fejében a helyes táplálkozásról, és hogy mindezt sok-sok szeretettel és türelemmel tegyük.