Miről árulkodik vizeletünk?
Egészségi állapotunkról nem csupán bőrünk, hajunk, szemünk és más külső jellemzők árulnak el sokat, hanem a vizeletünk is.
Minden pisilés alkalmával fontos visszajelzéseket kaphatunk önmagunk egészségéről.
Lényeges a vizelet színe, a következő árnyalatokkal találkozhatunk nap, mint nap:
1. Teljesen áttetsző
- akkor a leggyakoribb az előfordulása, ha túl sok folyadékot fogyasztunk
- a szervezet ásványianyag-egyensúlya felborul
2. Szalma- és mézsárga
- szervezetünk legpozitívabb visszajelzése, pontosan megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasztunk
3. Sárgásbarna
- a sötétebb sárga árnyalatok arra figyelmeztetnek, hogy több folyadékra van szüksége a szervezetnek
- a barna szín már komolyabb problémát jelenthet: máj- illetve epebetegséget
4. Pirosas árnyalatok
- szerencsés esetben csupán valamely élelmiszer által okozott elszíneződésről árulkodik
- azonban súlyosabb problémák is eredményezhetnek rózsaszín, illetve egyéb pirosas árnyalatú vizeletet, mint például belső vérzés
- vesebetegség, húgyúti gyulladás vagy akár daganat is okozhatja, haladéktalanul szakemberhez kell fordulni!
5. Kék/zöld
- ritkán előforduló vizeletszín
- okozhatják ételfestékek és gyógyszerek
A vizeletnek a benne található sokféle vegyület miatt jellegzetes szaga van, de különösebben erősnek nem nevezhető. A szag gyakran megváltozhat az elfogyasztott ételek és italok következtében. Azonban nem kizárólag az elfogyasztott tápanyag, hanem bizonyos megbetegedések is okozhatják a vizelet szagának megváltozását.
- Kellemetlen szúrós szagot eredményez, ha kevés folyadékot viszünk be a szervezetünkbe, ennek következtében a szervezet minél többet próbál visszatartani és így koncentráltabbá válik a távozó vizelet.
- Erősebb szagú vizeletet produkál a sok só. A megszokottól eltérő szagú vizeletet eredményezhet az is, ha jellegzetes aromájú ételt, italt fogyasztunk. Leggyakoribb példája ennek a spárgából készült ételek után megváltozó vizelet szaga: a spárgában található egyik sav lebontásának következtében lesz spárgára emlékeztető szagú a vizelet. Befolyásolhatja a vizelet szagát többek között a kelbimbó, a hagyma és a fokhagyma, a halak, az erős fűszerek, a kávé és az alkohol. A túlságosan sok sót tartalmazó étrend miatt koncentráltabbá, így erősebb szagúvá válik a vizelet.
- Ammónia szagú vizelet húgyúti fertőzésre utal. Ennek egyéb tünetei a zavaros vizelet, a fájdalom és égő, csípő érzés, valamint a gyakori vizelési inger is.
- Gyümölcsös szagú vizelet - a gyümölcsös, édeskés szagú vizelet cukorbetegségre utal, mivel a szervezet képtelen kiszűrni a sok glükózt, így az a vizelettel együtt távozik a szervezetből, így eredményezve a jellegzetes szagot. Korábban az orvosok is a vizelet megszagolásával diagnosztizálták a cukorbajt.
Méregtelenítés és a vizelet színe
Ahhoz, hogy mind a vizelet színe és szaga is megfelelő legyen, néha segítnünk kell szervezetünket méregtelenítéssel.
Méregtelenítés alatt az a jó, ha a vizelet színe nagyon világos, szinte áttetsző.
Ez ugyanis azt jelenti, hogy kicsi benne az oldott anyagok koncentrációja, tehát könnyen távoznak a testünkből. Ezáltal elkerülhetővé válhatnak a vese- és húgyúti megbetegedések, mint például a vesekő, illetve egyéb káros anyagok felhalmozódása testünkben.