Nyári nyavalyák - szalmonella, utazási hasmenés
A nyárról mindenkinek a jó idő, fagyi, vízpart és nyaralás jut eszébe. De mint minden évszaknak, ennek is megvannak a negatívumai, mint például a nyári betegségek, amik könnyen keresztül húzhatják terveinket. Jobb esetben csak a szabadság után, rosszabb forgatókönyv esetén vakációnk ideje alatt kell ágyban maradni vagy a WC-re szaladgálni.
A legklasszikusabb fertőzések egyike ilyenkor a szalmonella. Olyan kórokozóról van szó, amely valamilyen fertőzött, romlott táplálék bevitelével kerül szervezetünkbe. Ez az apró baktérium évente több millió ételmérgezést okoz, főként a nyári időszakban. Miért? Mert a mikroba szaporodását a meleg hőmérséklet is segíti. A szalmonella gyakran fordul elő tejes, tejszínes ételekben, tojásban, húsokban, de a zöldségek, gyümölcsök felületén is.
Ezek növelik a szalmonellafertőzés kialakulásának az esélyét:
- ha a nyersanyagokat és a készételeket együtt tároljuk (hiába hőkezeltük ételeinket, ha a nyers alapanyagokról átvándorolnak a kórokozók),
- sokáig melegen hagyott és nyers ételek (reggeli rántotta, amit csak később eszünk meg, tiramisu, madártej stb.)
- a nem elég alapos vagy a kézmosás hiánya ételkészítés, evés előtt.
- a mosatlan zöldfélét, vagy gyümölcsöt eszünk
- nem kellően átsütött húsok, grillek fogyasztása
Ha már bejutott a szervezetünkbe, jó nagy kalamajkát tud okozni, súlyosabb esetben kórházi ápolás is szükség lehet. A szalmonella veszélyes, gyakran tömeges mérgezéseket tud okozni.
A szalmonellafertőzés tünetei:
A vékonybélben szaporodik el és az étkezést követő 18-24 órán belül jelentkezhetnek az első tünetek. Aki szalmonellás, annak hányingere van, gyakori hányás, hasmenés és hasi görcsök jelentkezhetnek, illetve magas láz. Figyelni kell, nehogy komoly kiszáradáshoz vezessen!
Nyaralás utáni hasmenés
„Megvolt a nyaralás, jól telt, minden rendben volt. Mégis mitől megy a hasam?” Ismerős kérdés? Hazatérve egy utazásból, akár csak egy közeli országban vagy az óceán túlpartján jártunk, sokakat kínoz a hasmenés.
A tünetekért bizonyos mikroorganizmusok tehetők felelőssé, például az Escherichia coli, vagy az úgynevezett Norwalk vírus. Hányinger, hányás, görcsös hasi fájdalmak, gyakori híg székletürítés, láz és gyengeség a leggyakoribb.
Az ehhez hasonló megbetegedések ellen sikeresen lehet védekezni, fokozott higiéniával, védőoltással, palackozott víz fogyasztásával, fertőtlenítő tablettával.
Figyelem: a jégkockát is sok helyen a fertőzött vízből készítik, így a zárt, palackos ital fogyasztása az egyedüli megoldás! Régi, jól bevált utazó módszer, hogy vizet csk 5 perces forralás után iszunk, ha más nem lehetséges. (Többek között ezért is teáznak sokan Ázsiában.)
Sose induljunk el úgy utazni, hogy nincs nálunk egy üveg víz, akkor sem, ha csak egy rövidebb kirándulást tervezünk! Ha lerobban az autónk vagy dugóba keveredünk, lehet, hogy órákig nem fogunk folyadékhoz jutni a perzselő kánikulában. Még fokozattabban figyeljünk a gyerekek hidratálására!
Hasznos tipp: utazás előtt tájékozódni kell a célországra jellemző betegségekről, higiéniai körülményekről, nehogy a trópusi álomnyaralás rémálommá váljon.