A tél közeledtével mindannyian tartunk a megfázástól, felső légúti fertőzésektől, sőt a szövődményként kialakuló tüdőgyulladástól is. Immunerősítésre atéli hónapoknan még nagyobb szükségünk van, mint máskor.
Bakteriális tüdőgyulladás ellen az ép immunrendszer központi megerősítésére kell törekedni, állítják zürichi kutatók.A mycoplasmák a gyermekek tüdőgyulladásának leggyakoribb kórokozói közé tartoznak, ám azt, hogy ki betegszik meg lés ki nem, az még nem tisztázott.
A Zürichi Egyetemi Gyermekkórház kutatói már képesek voltak kimutatni, hogy a specifikus immunsejtek, mint a B-sejtek, elengedhetetlenek a fertőzés gyógyítására. Míg az általuk előállított antitestek kimutatták a mycoplasmát a tüdőben, a orr és arcüregben lévő baktériumokat hetekig kellett vizsgálni.
Érdekes kísérletet végeztek: fluoreszcens anyaggal tenyésztették ki a baktériumokat, ezáltal képesek voltak a tüdőben és a felső légutakban vizuálisan követni a kórokozókat a fertőzés során. Ez eddig az első alkalom, hogy sikerült. Az egereken végzett modellezést igazolta a klinikai megfigyelés azoknál a gyermekeknél, akiknél a felső légutakon mycoplasma fertőzésre gyanakodtak.
Amit a kutatók kiderítettek: Az immunvédelem jelentősen eltér a tüdő és a felső légutak között. Így a tüdőben kimutatták az úgynevezett IgM és IgG antitesteket, valamint a B-sejtek számottevő növekedését és aktiválódását a helyi nyirokcsomókban, ami gyorsan elpusztítja a kórokozókat. Ezzel ellentétben a felső légúti fertőzéseknél a kórokozók aktívak maradtak. Végül a B-sejtek nélküli egerekkel végzett kísérletek bizonyítékot szolgáltattak arra vonatkozóan, hogy az egerekbe átvitt antitestek ténylegesen elpusztították a tüdőben a baktériumokat, de nem tudták kiküszöbölni a felső légutak kórokozóit.
A kutatók remélik, hogy képesek lesznek kidolgozni specifikus vakcinákat az eredmények alapján, amelyek előkészítik az immunrendszert a védekezésre és megakadályozzák a fertőzést. Az eredeti kutatásról szóló cikket itt találod.