Székrekedés - Szorulás
Krónikus/idült székrekedés tünetei
Az idült székrekedés pontos definíciója nem is olyan egyértelmű, mint ahogy elsőre tűnik. Hiszen normális székelési rendnek nevezhető a napi 3x székletürítéstől egészen a heti 3x székletürítésig.
Ez alapján idült székrekedésnek nevezhető az az állapot, amikor
-
heti 3-nál kevesebb a székletürítés
-
a székelés nehézkes és erőlködni kell
-
a széklet állaga kemény, száraz
-
puffadás, hasi fájdalom kísérheti
-
székelés után olyan érzés jelentkezik, mintha nem ürült volna ki teljesen a végbél
Lehet átmeneti, és lehet hosszabb ideje fennálló, vagyis krónikus.
A székrekedés lehet elsődleges, amikor nem egy alapbetegség tüneteként, következményeként jelenik meg, és lehet másodlagos, amikor hormonális, idegrendszeri, vagy anyagcsere-betegség következtében jelenik meg.
A krónikus, más néven idült székrekedés az egyik leggyakoribb emésztési panasz, amely ugyan alapvetően nem súlyos állapot, mégis az életminőséget kellemetlenül befolyásolhatja, illetve komoly betegségekre hajlamosíthat.
Mit tehetünk a székrekedés ellen?
-
életmód megváltoztatása segít
-
rostban gazdag étrend fogyasztása
-
finomított szénhidrátok csökkentése
- növényi rostok bevitele
-
folyadékbevitel
-
rendszeres testmozgás
-
székelési inger figyelembe vétele
-
székrekedést okozó gyógyszerek lehetőség szerinti elhagyása, cseréje
-
székrekedéssel járó egyéb betegségek kezelése
Székrekedés okai
- Az elsődleges székrekedés esetén két alapvető ok lehetséges: a béltartalmat továbbító mozgások gyengülése, akár hiánya, valamint a székletürítési reflex gyengülése.
- Ha a széklet a szükségesnél tovább marad a bélcsatornában - miután a vastagbél a vízvisszaszívás helye-, egyre többet veszít víztartalmából és beszárad.
- A székelési inger elnyomása, a rendszertelen életmód, valamint a stressz is lehet oka a székrekedésnek, csakúgy mint a lelki okok, a megváltozott környezet, az emésztőrendszer vérellátási zavarai, a bélflóra összetételének megváltozása, és számos gyógyszer hatása.
- A mozgásszegény életmód, valamint a tartós fekvés, ágyhoz kötöttség szintén székrekedésre hajlamosítanak. Aranyér, végbélberepedés, végbélsipoly oka és következménye is lehet a székrekedésnek.
Székrekedés tünetei
- heti 3-nál kevesebb a székletürítés
- a székelés nehézkes és erőlködni kell
- a széklet állaga kemény, száraz
- puffadás, hasi fájdalom kísérheti
- székelés után olyan érzés jelentkezik, mintha nem ürült volna ki teljesen a végbél
Székrekedés, szorulás kezelése és megelőzése
Lehetőleg az okot kell felderíteni és megszüntetni, de a székrekedés tüneteit is enyhíteni kell.
Az első a helyes étrend és táplálkozási szokások, a napi ötszöri, de egyszerre kis mennyiségű étkezések fokozatos bevezetése. Emellett célszerű kialakítani a rendszeres, lehetőleg reggeli székletürítést, amit ideális esetben kisgyermekkorban szoknak meg a gyerekek. Ez egyben a megelőzés legjobb útja is. A bélmozgásokat serkentő rostdús élelmiszerek fogyasztása javasolt: a teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk, a nyers és aszalt gyümölcsök, zöldségek, valamint ajánlott a savanyított ételek bevitele a bélflóra karban tartása érdekében. Kerülni kell a bélmozgásokat lassító ételeket: a kakaót és csokoládét, a finomított szénhidrátokat. Gondoskodni kell a bőséges folyadékfogyasztásról.
A mozgásról is gondoskodni kell. Ajánlott a gyaloglás, kocogás, torna, a rendszeres sport és természetjárás.
Szükség esetén hashajtót is alkalmazhatunk, sőt beöntést is.
Másodlagos székrekedés esetén természetesen az alapbetegség megfelelő kezelése szükséges.
Székrekedés ellen házilag
Mivel számtalan támadás éri a bélflóránkat, valamint statisztikailag igazoltan rostszegényen étkezünk, praktikus a bélflóra megerősítéséről, táplálásáról rendszeresen gondoskodni, mint ahogyan az élelmi rostok bevitelének kiegészítéséről is.
A NaturalHelp Complex rostkészítménye mindkét területen segítséget nyújthat, próbálja ki 30, vagy 60 napos kúránkat és meglátja, hogy a székrekedés, a szorulásos tünetek jelentősen csökkenhetnek, de az eredmények egyénenként eltérőek lehetnek, sőt az immunrendszere is javulni fog! Ne nekünk higgyen, hanem a tapasztalatának, rendelje meg most! Most minden csomag nagy kedvezménnyel! Válassza ki a csomagját
Markovics Arnold
Markovics Arnold vagyok, 2007-ben szereztem a Debreceni Egyetem Természettudományi Karán Biológus BSc, és 2013-ban a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karán Molekuláris biológus MSc diplomát Orvosbiológia és Farmakológia szakirányon.
A természetes gyógymódok elkötelezett híveként mindenkinek jó szívvel ajánlom a NaturalHelp Complex-et. Kérdésével forduljon hozzám bizalommal, és küldje el a kérdését „kérdezzen gombra” kattintva. A kérdésére 24 órán belül válaszolok.
Kérdezzen!