8 érdekes tény a bélgázokról
Mindenkiben, minden nap képződik jelentős mennyiségű bélgáz az emésztés során, ez az egészséges élet része. Ám erről beszélni felettébb vicces, vagy épp kínos. Még rendes szavunk sincs rá, legyen az fingás, pukizás, szellentés, durrantás… Nem csak erős szaga lehet, hanem a hangja is viccesnek tűnik – szerintem nincs olyan ember, aki ne nevetett volna már természetesen más pukijának hangján.
A fing különösen nőknél, lányoknál kínos. Fiúknál a haverok egy jót nevetnek, néha még rá is játszanak, nincs probléma, de a nőknél ez szinte mindig zavarba hoz, szóval illetlenségnek érezzük. De nézzünk most pár érdekes tényt, illetve tévhitet. Ha ciki, ha nem, ez van:
1.A puki szaga egészséges, sőt a rákot is gyógyítja
Érdekes felvetés, de nem teljesen alaptalan. Egy tanulmány igazolja, hogy kis adagokban jó hatással van az egészégre. A fing hidrogén-szulfid gázt is tartalmaz, és egyes természetgyógyászok azt mondják, hogy ez belélegezve csökkentheti a rák kialakulásának kockázatát, a stroke, a szívinfarktus, az ízületi gyulladás és a demencia. Én ebben nem foglalnék állást, ki lehet próbálni…
2.A férfiak reggel, a nők este pukiznak többet
Nem tudom miért, de a vizsgálatok és a megfigyelések ezt alátámasztják. A férfiak reggeli előtt és után közvetlenül aktívabbak, míg a lányok délután. Az is igaz mindkét nem esetében, hogy a fizikai aktivitás, mozgás után, étkezések után a pihenéskor beindulnak a belek, ekkor mind a két nem hajlamos több bélgázt ereszteni. Ez is élettani dolog, teljesen természetes.
3.Veszélyes visszatartani
Korábban úgy gondolták, hogy a bélgázoknak mindig azonnal távoznia kell, mert különben károsítja a beleket. Ez nem igaz! Kényelmetlen a visszatartása, különösen nyilvános helyen okozhat ez kínos érzést, akár hascsikarást is, de nem egészségtelen. Az sem igaz, hogyha visszatartjuk, akkor egyre büdösebb lesz. A szaga nem függ ettől, sokkal inkább attól, mit ettünk előtte. Ne hozzuk kellemetlen helyzetbe környezetünket azzal, hogy eleresztjük, majd okoskodva leszóljuk a fintorgókat, hogy a mi egészségünk fontosabb a szagnál…
4.Lehet úgy enni, hogy csökkentük a bélgázokat
Igen, ez igaz, ha nyelés közben odafigyelünk arra, hogy ne nyeljünk levegőt. Ha hajlamosak vagyunk habzsolni, rágózni, evés közben beszélni, nagyokat nyelni, szopogatni, szénsavas italokat inni, az növelheti a bélbe jutó gázok mennyiségét. A dohányzás is okozhat levegőnyelést. Azonban a bélben képződő gázokat csak a kritikus ételek elhagyásával és a belek tisztán tartásával csökkenthetjük.
5.Egy nap átlagosan 14-szer
Ezt mérték és nem függ attól, hogy halk és észrevétlen, vagy éppen hangosan és szaggal távozik. Sőt, a férfiak és a nők között sincs ebben különbség, bár sokaknak úgy tűnik, a férfiak többször. Hát nem.
6.A pukik csak pár százaléka büdös
Ez nem így van, pont fordítva. Sajnos a többségüknek van számunkra undort keltő szaga. Az igazsághoz tartozik, hogy csak pár százalék a szagtalan, mivel az származik a lenyelt levegőből. A többség a bélben lakozó baktériumok munkálkodása nyomán fejlődő erősen szagos gáz.
7.Vannak olyan ételek, melyektől büdösebb lesz
Igen, olyanok, melyeknek magas a nitrogéntartalmuk. Bab, káposzta, karfiol, brokkoli, sárgaborsó, kelbimbó. De a magas fehérjetartalom is szerepet játszik, így a tojástól sajtoktól, sőt a húsoktól is büdösebb lesz a távozó bélgáz. A fing másik nagy összetevője a metán, ám ez szagtalan.
8.A bélgáz gyúlékony, robbanékony
Ezt a geget ezerszer elsütötték komikus filmekben, de animációkban is, mint a Beavis and Butthead, vagy épp a Simpson család. De bármilyen vicces, ez tény! A bélgázok elég nagy része metán, így az gyúlékony is és robbanékony is. Persze soha nincs annyi, hogy komolyabb kárt okozzon, ám aki egy öngyújtóval lehajolva ki akarja próbálni, az csúnya meglepetésben részesülhet. Ne tedd!
Puffadás kezelése házilag
Hogy elkerüljük a puffadást fontos betartanunk néhány alapvető szabályt:
- együnk lassan, alaposan rágjuk meg az ételt!
- táplálkozásunk rostban gazdag legyen, de kerüljük a hüvelyeseket és a káposztaféléket
- fogyasszunk sok folyadékot, lehetőleg szénsavmentes vizet, cukrozott és szénsavas üdítőket kerüljük
- a tésztaféléket, a szénhidrátokat, egyéb puffasztó táplálékokat szintén kerüljük
- a táplálkozzunk napjában többször, legalább 5 alkalommal, keveset fogyasztva amennyire lehet, nyugodtan. A napi 3 alkalommal történő étkezésnél hajlamosak vagyunk sietni és sokat enni amit nagyon megterheli a gyomrot. Idővel nem csak puffadáshoz hanem bélproblémákhoz is vezethet. Amennyiben nincs időnk enni, úgy ne nassoljunk, hanem együnk meg egy gyümölcsöt, szervezetünk hálás lesz.
- kerüljük az alkoholt a cigarettát és az édes ételeket, leginkább a csokit, lehetőleg ne fogyasszunk belőle éhgyomorra.
- sokszor a savanyúság elhagyása is javít a puffadáson
- emellett rendszeresen fogyasszuk pre-biotikumokat
- étel-intolerancia, vagy ételallergia gyanúja esetén forduljon szakemberhez
Mit együnk puffadás ellen?
Tegye próbára a NaturalHelp Complexet, mely ez étkezési rostok pótlásával, valamint prebiotikus bélflóra-támogató hatásával javítja az emésztést, így a hasfájásos, puffadásos tüneteket is csökkenti, emellett hatékony otthoni méregtelenítő kúra. Próbálja ki most egy 30, vagy 60 napos kúrával a puffadás ellen! Az eredmények egyénenként eltérőek lehetnek. Naturalhelp Complex most nagy kedvezménnyel