A túlzott antibiotikum-fogyasztás mellékhatásaival még manapság is csak kevesen vannak tisztában.Igaz, egyre többet hallunk a különböző probiotikumokról, amelyek szedését a reklámokban kifejezetten egy-egy antibiotikum kúra után javasolnak, de ennek okára a reklámok részletesen nem térnek ki.
Miért veszélyes az indokolatlan vagy a túl sok antibiotikum fogyasztás?
Félve az esetleges bakteriális felülfertőződéstől, gyakorta vírusos megbetegedésekre is felírják az orvosok az antibiotikumokat, így mondhatni napjainkra már-már rutinszerűvé vált antibiotikumok alkalmazása. Az indokolatlan antibiotikum adása azonban nemcsak hatástalan és felesleges, de egyenesen veszélyes is.
Immunrendszerünket fontos része a bélrendszerünkben levő, 1-2 kilogrammnyi hasznos baktériumtömeg, mely saját sejtjeink számának nagyjából tízszeresét teszi ki, fő funkciója pedig a szervezetünk védelme, az idegen kórokozókkal szemben.
Egyes megbetegedések mögött valójában a természetes bélflóra megbomlott egyensúlya áll, amit prebiotikum fogyasztással és hatásos méregtelenítéssel meg lehetne előzni az esetek egy jó részében.
Egyes esetekben azonban, például a kóros elhízás, a halmozott allergiás megbetegedések és autoimmun betegségek és még számtalan egyéb kisebb-nagyobb egészségügyi probléma mögött valójában a természetes bélflóra megbomlott egyensúlya áll, melynek közvetlen okozója sokszor az antibiotikum kezelés.
Az antibiotikum ugyanis a baktériumsejtek szaporodását és életfolyamatait gátolja meg különböző mechanizmusokkal, ami egyaránt hatással van nem csak a patogén (kórokozó) hanem az antibiotikumokra érzékenyebb, probiotikus (jótékony) baktériumokra is, vagyis az antibiotikum a jótékony baktériumok nagy részét elpusztíthatja. Nem vagyunk antibiotikum-ellenesek, sőt! Ha az orvos azt írja fel, be kell venni és végig be is kell szedni. De ügyeljünk közben a beleink tiszaságára is.
Mi történik, ha felborul az egyensúly a bélflórában?
Amikor saját bélflóránk egyensúlya felborul, elszaporodhatnak az olyan patogén baktériumok, mint pl. a Clostridium difficile, amely hasmenéses tüneteket, valamint a bél nyálkahártyájának gyulladását, súlyosabb esetben pedig akár szövetelhalást is okozhat.
Az antibiotikumok bár a fertőzések legyőzése szempontjából kiemelten fontosak szervezetünk számára, azonban nem árt, ha a betegség elmúltával, az antibiotikum-kúra után mielőbb gondoskodunk bélflóránk elpusztult, jótékony baktériumainak pótlásáról, megfelelő vitaminokról, prebiotikumokról. Ebben a Naturalhelp Complex kiváló segítőnk.