Sokan csak sóhajtva legyintenek, ha a fogyókúráról van szó: “ Ó, ez nálam alkati dolog! Nem lehet tenni semmit, ez van..” De vajon valóban alkati dolog az elhízás? Ha egy táplálkozástudományi szakembert, vagy épp egy sportedzőt kérdezünk, az bizonyára azt mondja, hogy jórészt nem alkati.
De amerikai genetikai kutatók rájöttek, hogy a zsírsejtek száma minden embernél, legyen az vékony, vagy kövérkés – tizenéves korban alakul ki, amikor a felnőttkori testarányokat éri el, és aztán nincs túl sok változás. Tehát mégis van alkati oldala a dolognak.
Bármilyen meglepő egy 100 kiló felettire hízott embernek sincs több zsírsejtje, mint amikor még “belefért az érettségi öltönyébe”, csakhogy a zsírsejtek mérete hízáskor nagyobb lett.
A testsúly későbbi változása nem az új zsírsejtek számbeli szaporodásának, hanem a már meglévők növekedésének tulajdonítható.
Ez egy érdekes kutatás során derült ki: radiokarbonos kormeghatározással vizsgálták az emberi DNS-t, így fedezték fel, hogy a zsírsejtek száma még a testsúly drasztikus csökkenése után is állandó marad, ezért valószínű, hogy a szervezetünkben található zsírsejtek száma már gyermek-, illetve kamaszkorban eldől. És ez már valóban genetika.
Szokatlan vizsgálati módszer
A radiokarbonos eredetvizsgálatot általában a geológusok, régészek és paleontológusok alkalmazzák a leletek korának meghatározására, ebben az esetben azonban a hízás okát, a zsírsejtek kialakulását és növekedését vizsgálták vele. Érdekes megállapítás az is, hogy évente a zsírsejtek 10%-a kicserélődik függetlenül a kortól és testsúlytól. A zsírsejtek speciális raktározó, energiaellátó funkcióval rendelkeznek, térfogatuk az eredeti méret hússzorosa is lehet.
A Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) adatai szerint a '70-es évek eleje óta egyre gyakoribb a kóros kövérség. A 20-76 éves korosztályban az elhízás aránya 25 év alatt 15%-ról 32,9%-ra növekedett az USA-ban.
Ez rossz hír, ugyanis ha a zsírsejtek megmaradnak, bármikor vissza tudjuk hízni a leadott kilókat. Ennek szintén genetikai alapja van: az élővilágban a túlélés és a sikeres szaporodás a cél. Ezt azok az egyedek tudták megtenni, akiknek voltak tartalékaik, a testükön belül, ha épp nem volt mit enni és hideg is volt.
Lássuk be, nem volt ez túl régen, pár száz évet kell csak visszamenni a történelemben. A túlsúly, az elhízás csak napjainkban probléma, régen nagyon ritka volt, mert nem volt ennyi étel.
Az elhízás a szervezet energia-egyensúlyának megbomlása miatt alakul ki – azaz túl sok kalóriát fogyasztunk, miközben keveset mozgunk. A másik nagy ok, a kevés rostfogyasztás, amitől a méreganyagok is felgyűlnek a szervezetben, különösen a vastagbélben.
A genetikánkon, a zsírsejtjeink számán nem lehet változtatni, az életmódunkon és a tudatos táplálkozáson azonban igen. Egy alapos méregtelenítő és béltisztító kúra után nem csak megkönnyebbülünk, hanem szinte megfiatalodunk. érdemes kipróbálni a Naturalhelp Complexet!