Divertikulitisz
Mi a divertikulitisz?
A divertikulózis a vastagbél falán tasakszerű kiboltosulások, kiöblösödések, divertikulumok létrejötte. Leggyakrabban a végbél előtti szigma illetve leszálló vastagbélszakasz az érintett terület. Divertikulitiszről ezen képződmények gyulladásos elváltozása esetén beszélünk. Hatékony de kíméletes béltisztítással és odafigyeléssel jól karbantartható, de nem szabad elhanyagolni.
Divertikulitisz okai
Kialakulásáért a bél izomrétegének görcsei a felelősek. Ezeknek a görcsöknek az oka nem ismert, dekapcsolatban állhatnak az alacsony rosttartalmú étrenddel, vagy a csekély folyadékbevitellel. A görcsök nyomására a bél fala a gyenge pontokon - általában ott, ahol az artériák átfúrják a vastagbél izomrétegét - kitüremkedik. Hajlamosító tényező lehet a krónikus székrekedés, az erőlködő székletürítés, a megváltozott bélflóra és a helytelen táplálkozás kapcsán sok salakanyagot tartalmazó béltartalom, valamint a rossz szokásként visszatartott székletürítés. Emellett a kötőszövet gyengülése is hozzájárulhat a bélfal meggyengüléséhez, ezért különösen gyakori a divertikulózis idősebb korban. Hozzájárul a divertikulum képződéséhez továbbá a mozgásszegény életmód és az elhízás is.
Divertikulitisz tünetei
A divertikulumok kialakulása önmagában nem jár tünetekkel. Szövődményként, a divertikulumokban pangó béltartalom miatti gyulladás jelenhet meg. Ezt divertikulitisznek hívja az orvoslás, mely az érintett területre lokalizálódó fájdalommal és érzékenységgel jár, valamint a divertikulumokban pangó, beszáradt széklet a vérerek kidörzsölése által vérzést is eredményezhet. Ne keverjük össze a vastagbélpolippal, bár a tünetek néha hasonlóak.
Divertikulitisz kezelés, megelőzés
Mind megelőzésében, mind kezelésében fontosak az alábbiak:
-
magas rosttartalmú étrend / zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű gabonák/
-
az előbbi kiegészítésére megfelelő táplálékkiegészítő, pl. a NaturalHelp COMPLEX
-
a bélflóra támogatása/ pre- és probiotikumok/
-
elegendő folyadékbevitel /tisztított víz vagy szénsavmentes ásványvíz, gyógytea / legalább heti kétszeri-háromszori testmozgás.
A rostszegény étrend, a kevés folyadékfogyasztás és a mozgáshiány szorosan összefügg a krónikus székrekedéssel, és ily módon a divertikulitisz kialakulásával, illetve súlyosbodásával is.
Ajánlott táplálkozás: magas rosttartalmú étrend vagy táplálékkiegészítő, zöldség, gyümölcs, lenmag, teljes kiőrlésű gabonák, bélflóra támogatása: pre- és probiotikumok folyadékbevitel: tisztított víz vagy szénsavmentes ásványvíz, tea 2,5-3 liter naponta legalább testmozgás heti 2-3x
Béltisztítás szerepe
ha a belek nyálkahártyája és a bélflóra rendben van, akkor sokkal jobb lesz a közérzetünk! Próbálja ki a teljes három hónapos Naturalhelp Complex kúrát türelemmel és a hatás érezhető lesz!
Markovics Arnold
Markovics Arnold vagyok, 2007-ben szereztem a Debreceni Egyetem Természettudományi Karán Biológus BSc, és 2013-ban a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karán Molekuláris biológus MSc diplomát Orvosbiológia és Farmakológia szakirányon.
A természetes gyógymódok elkötelezett híveként mindenkinek jó szívvel ajánlom a NaturalHelp Complex-et. Kérdésével forduljon hozzám bizalommal, és küldje el a kérdését „kérdezzen gombra” kattintva. A kérdésére 24 órán belül válaszolok.
Kérdezzen!